Batalia między frankowiczami i bankierami

Jak podaje Puls Biznesu trwa walka dezinformacyjna w kwestiach związanych z kredytami walutowymi między bankami, a frankowiczami. Stowarzyszenie o nazwie Stop Bankowemu Bezprawiu motywuje ludzi do składania pozwów i rozstrzygania spraw na sali sądowej. Stowarzyszenie podkreśla, że w 70% spraw wygrywają frankowicze, natomiast jeśli spojrzeć na rozprawy zakończone w samym roku 2020 odsetek ten wynosi 100%, a więc we wszystkich sprawach nie wygrał bank, tylko frankowicze. Związek Banków Polskich podaje informacje, że na koniec roku 2019 w polskich sądach toczyło się 16,2 tysiąca spraw dotyczących kredytów w frankach szwajcarskich.

Po drugiej stronie barykady jest Związek Banków Polskich, który podaje zupełnie inne liczby. Według ich doniesień, na podstawie ankiet z 11 banków, wynika, że sprawy sądowe zostały rozpatrzone na korzyść banków w ilości aż 70% oraz dodaje, że spraw nie jest tak dużo jak się wydaje. Słowa te kwituje wypowiedź Arkadiusza Szcześniaka, szefa stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu: „- Rok 2019 był przełomowy, jeśli chodzi o sprawę franków, za sprawą tego, co działo się w sądach. Pomogła dobrze nagłośniona sprawa państwa Dziubaków, która trafiła do TSUE.” Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrywał wtedy sprawę państwa Dziubaków. Warto przypomnieć, że państwo Dziubakowie w roku 2008 zasięgnęli kredyt hipoteczny na okres 40 lat. Kredyt był udzielony w złotych indeksowanych do franka szwajcarskiego. Określono w pozwie, że sposób indeksowania był nieuczciwy.

Dr Artur Bartoszewicz dla Puls Biznesu tłumaczy, że działania związane z pozwami dotyczą nie tylko pieniędzy, ale wskazują na głębszy problem, który dotyczy utraty zaufania do instytucji finansowych. Wygląda to na pewien zakres działań banków, które szukały osób nieświadomych ryzyka związanego z kredytem w obcej walucie i częściowo mogło to być wprowadzanie w błąd, sugerując, że poziom ryzyka nie jest tak duży jak to się okazało. Doprowadziło to w pewnym sensie również do spadku wyceny banków, co można było zaobserwować w działaniach polegających na sprzedaży banków, które nie uwzględniały portfeli kredytowych we frankach szwajcarskich.